PDA

View Full Version : Resize partition?



igne
12-12-2010, 20:46
Kako na Mac-u da odradim ovo? Dakle od postojece particije da napravim jos jednu manju? :)

izo
12-12-2010, 23:49
Udji u Aplications, pa Utilities i tu imas aplikaciju koja se zove Disk Utility. Sa lijeve strane otvorenog prozora su ti diskovi koje koristis i jednostovno selektuj koji zelis particionirati i na desnoj strani prozara imas tag Partition. Osim ako tu drugu particiju zelis koristiti za Win onda je jednostavnija procedura Boot Camp Asistent aplikacija, takodje se nalazi u Utilities.

noname
13-12-2010, 18:00
Ako ti je GIUD partition table može da se uradi RELATIVNO siguran resize sa diskutil naredbom iz terminala. Ako ti je MBR onda nećeš moći to da uradiš, jedino može, takođe relativno sigurno, da se poveća particija sa ovom naredbom.

igne
13-12-2010, 20:20
Nece.. Meni treba da je podelim, posto nisam pravio particije kada sam instalirao Mac jer sam mislio da mi nece trebati, hteo sam da stavim stari iTunes ali nece da instalira na istoj particiji jer se tamo vec nalazi novi iTunes.. Jedino ako ima neko drugo resenje za instalaciju i oba iTunes-a :D

noname
13-12-2010, 21:31
Možda da formatiraš neki fleš u hfs+ pa da tu staviš neki iTunes pa da probaš tako, ako ti samo zbog toga treba?

P.S. A kada probaš sa diskutil komandom da li ti izbaci neku grešku?

igne
24-12-2010, 10:52
Ne, nece ni sa hfs na flash..

Diskutil ne izbacuje nikakvu gresku. Opcije su mi sve onemogucene.


http://img413.imageshack.us/img413/3338/picture1kjg.png

noname
24-12-2010, 12:44
Pravo da ti kažem, meni nikada nije uspelo da bilo šta uradim tog tipa sa disk utilitijem. Jedino što može da završi posao jeste diskutil komanda iz terminala ali sa velikim ograničenjima ako je Master Boot Record (koji je kod tebe koliko vidim sa screenshota...)

Probaj recimo ovako:

(pošto je kod tebe ceo hard dodeljen Mac-u 99% je njegova oznaka disk0s1 ali ti ipak proveri sa diskutil list komandom)

diskutil resizeVolume disk0s1 145G JHFS+ Part2 3G

Ovo bi trebalo da ti smanji particiju za par gigabajta, tj. da napravi jednu od 145 a od ostatka da napravi drugu pod nazivom Part2. Kažem velika je šansa da će ti izbaciti error jer MBR ali opet probaj. Takođe komanda je pomalo rizična tako da može da uradi nešto nepredviđeno pa bi zbog toga bilo veoma poželjno da imaš neki backup drajva ili tako nešto.

igne
24-12-2010, 15:18
Error resizing volume :(

Pa nista, moracu jednu reinstalaciju >:D

noname
24-12-2010, 16:06
Ma da, ili na taj tvoj eksterni kloniraš tu postojeću sa CCC-om i onda ovamo napraviš po želji, po mogućstvu GUID partition table i onda vratiš opet sa CCC-om za 15-ak minuta sve kako je i bilo i gotovo ;)